Öne Çıkanlar 2016 - 2017 THY Basketbol Avrupa Ligi ( Euroleague) ! 30.hafta Maç Sonuçları BİMde Bu Hafta ! 26 Ocak 2018 Cuma ve Salı Fırsat Ürünleri Katalogu SİYERİ NEBİ Mevlüt Doğan Sosyal Doku Vakfı

ByLock Tuzağını Deşifre Eden SP'li Avukat Ali Aktaş: Mor Beyin'le Örgütü Gizlediler


 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dün yapılan açıklamada, 11 bin 480 GSM numarasının kullanıcıların iradeleri dışında 'ByLock' IP'lerine yönlendirilmiş olduğunun tespit edildiği belirtildi. FETÖ üyelerinin şifreli haberleşme programı ‘ByLock’la ilgili tuzağını ilk olarak Saadet Partisi Antalya İl Başkan Yardımcısı avukat Ali Aktaş, Adli Bilişim Uzmanları Koray Peksayar ve Tuncay Beşikçi yaptığı araştırmalar sonucunda, başka uygulamaları indiren veya kullananların da ‘ByLock’ programıyla ilişkilendirildiğini ortaya çıkarmıştı.

ByLock mağdurları ve yakınlarından büyük destek ve dua alan zoka çözücülerine kamuoyundan da tebrik mesajları yağıyor. İşte onlardan bazıları:

CHP İstanbul milletvekili Mehmet Bekaroğlu:

Binlerce kişinin telefonuna iradesi dışında Bylock yüklenmesi kumpasını ortaya çıkaran Av. @aliaktas7 kardeşimi tebrik ediyorum, büyük iş yaptı...

Gazeteci Nevzat Çiçek:

İdeolojik körlük yaşamayınca, adaleti önemseyince, düşmana benzediğimiz an kaybederiz denilince, haksızlık kimden kime karşı gelirse gelsin çıkarız denince böyle oluyor... Helal olsun @aliaktas7

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk:

Günlerdir bu konudaki çalışmayı kamuoyuna açıklayan beni de arayan, Avukat Sn Ali Aktaş'ın gayreti, iradesi dışında bylock programına yönlendirilmiş 11 bin 480 kişi tespit edildi.Bu tespiti yapan Koray bey ve takip eden Sn Ali Aktaş'ı kutluyorum.Bir çok masumun duasını aldılar.

Gazeteci-yazar Mustafa Akyol:

Yılın en iyi haberi son günlerde geldi: Suçsuz yere hapis yatan 11 bin vatandaş kurtulacak. Bunun hukuki zeminini ortaya çıkaran @aliaktas7 beyi tebrik etmek gerek. Ve bu olaydan bir ders çıkarmak gerek: Daha ne kadar masum insan hapis yatıyor acaba?

Muhammed Emin Yıldırım‏ hocaefendi:

Azmi ve gayreti ile yüzlerce mağdur ve mazlumun aylarca gülmeyen yüzlerinin gülmesine vesile olan @aliaktas7 kardeşimi tebrik ediyorum. İnşallah bu yaşanan süreç, herkese ders olur. Ümit ederim ki bazıları 'mağduriyet var' diyenleri, çeşitli ithamlarla suçlamaktan vazgeçerler!

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın:

11 bin 480 kişinin sıkıntısı bitecek ama çok ciddi hasar bıraktı Bylock tuzağı.Bu işte bir terslik var dediğimiz her yerde;"Bylock kesin delil" dendi.Anlatamadık bir türlü

Bylock'ta mağdurların ayıklanmasına vesile olan Av.Ali Aktaş'ı yürekten kutluyorum.

Gazeteci Ömer Faruk Gerçek:

Ali Bey @aliaktas7 medya sesimizi duymuyor haber yaptırmalıyz deyince hasta yatağımdan kalkıp bu haberi yazmıştım.Elimden başka bir şey gelmemişti.Bugün BSavcılık açıklamasndan sonra içlerinde arkadaşım da olan mağdurlar adına çok sevindim.

CNN Türk editörü ve Basın Konseyi Yüksek Kurul Üyesi Ahu Özyurt:

Çok iyi haber. Emeklerinize sağlık...

21. Dönem Diyarbakır Milletvekili Abdülbaki Erdoğmuş:

Sizi tebrik ediyorum. Mücadeleniz daha çok hayırlara vesile olsun..!

Zeytinburnu Belediyesi Bşk. Yrd. Gönül Demirel:

Bu konuda gözünüzü karartarak olayın üzerine gittiğiniz için sonsuz bir teşekkürü hak ediyorsunuz. Teşekkürler...
 

ByLock tuzağını deşifre eden Avukat Ali Aktaş, "Fetö 2014 Ağustos'tan sonra esas kadrosunu korumak için bunu yaptı. Çoğun içine azı gizledi. Sade vatandaşı irade dışı Bylock'a yönlendirip kendisi kullanmayı bıraktı. 1 ayda 3 giriş örgüt işine yetmez. Her giriş 1 IP. 3 IP ile Bylock kullanarak cezaevinde tutulması, bir insana haksızlık yapıldığı şüphesi doğuruyor" dedi

TUZAĞI DEŞİFRE EDEN AVUKAT KUMPASI ANLATTI

Bylock tuzağını deşifre eden Avukat Ali Aktaş, kumpası anlattı. Gazete Habertürk'ten Zülfikar Ali Aydın'ın haberine göre; Avukat Ali Aktaş, FETÖ'nün 'İngilizce sözlük', 'ikinci el araba', 'müzik dinle' ve 'kıble bul' programları üzerinden kurduğu tuzağı ortaya çıkaran bir avukat. Antalya'da yaşıyor. 40 yaşında... 15 yıldır avukatlık yapıyor. ByLock'tan tutuklanan müvekkillerinin mağdur olduklarını, adli bilişim uzmanı Koray Peksayar ile 'iğne ile kuyu kazar' gibi ortaya çıkardı.

"YENİ BİR İÇTİHAT OLUŞTURULMASI LAZIM"

Durumu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektupla bildirirken, "ByLock tuzağı FETÖ zokasıdır" dedi ve ayrıntılarıyla yazdı. ByLock mağdurlarının sayısının artacağını ve ByLock listesinin yenileneceğini düşünen Avukat Aktaş, "Yargıtay 'Bylock kesin örgüt delilidir' demişti. Şimdi yeni bir içtihat oluşması lazım. Bu durumda yeni bir liste oluşturulması gerekecek" diyor.

Aktaş, 2014 Nisan'ında devlete teslim edilen ve içinde FETÖ imamlarının listesinin olduğu SD kartın (hafıza kartı) zamanında iyi değerlendirilemediğini belirterek, "O SD kart örgütün omurgasını anlatıyordu. O karttaki liste kriter alınsaydı, dua gönderen ve tuzakla ByLockçu yapılanlar cezaevine atılmazdı" ifadesini kullanıyor

"FETÖ, ÇOĞUN İÇİNE AZI GİZLEDİ"

Aktaş, "Fetö 2014 Ağustos'tan sonra esas kadrosunu korumak için bunu yaptı. Çoğun içine azı gizledi. Sade vatandaşı irade dışı Bylock'a yönlendirip kendisi kullanmayı bıraktı. 1 ayda 3 giriş örgüt işine yetmez. Her giriş 1 IP. 3 IP ile Bylock kullanarak cezaevinde tutulması, bir insana haksızlık yapıldığı şüphesi doğuruyor. 2015'ten de bu sisteme dahil edilen mağdurlar olduğunu düşünüyorum" dedi

"HER GİRDİĞİNİZDE 1 IP TÜKETİYORSUNUZ"

ByLock kullanıcısı listesinde görünen 66 bin kişi var ve bunların tamamı bir mesaj atmış ve almış görünüyor. Bu ne anlama geliyor?

Aslında tüm ByLock listesi 226 bin kişiydi. 3 günün altında bağlantı listesinde olanlar bu listeden. Böylece listenin sayısı 102 bine düştü.

3 günün altında bağlantı ne demek?

Yani 2 günün altında bir kişi ByLock'a bağlanmışsa burada bu kişi lehine "Bir durum ya da yanlışlık vardır" denildi. O kişiler listeden çıkarıldı. Sayı 102 bine düştü. Sonra da bunların içinden FETÖ tarafından hazırlanan 'müzik dinle', 'kıble bul' gibi sahte ve tuzak uygulamalarla ByLock kullanmış gibi gösterilen 11 bin 480 kişi tespit edildi. Mağdur sayısının artma ihtimali yüksek.

"3 IP İLE CEZAEVİNE TUTULMASI HAKSIZLIK"

Yani mağdur ve tahliyelerin sayısı artabilir mi?

Evet çünkü tespit edilen 11 bin 480 kişi, FETÖ'nün ByLock'u yaygınlaştırmak istediği 2014 yılının ağustos ve sonrası aylarında tuzak uygulamalarla Bylock kullanıcısı yapıldı. 2015 yılına da sarkan 3 gün ByLock sunucusuna bağlanan kişiler var. Yani 1 ayda 3 kez o programa girmek, ByLock'u gerçek manada örgüte hizmet amacıyla kullanmaya yetmez. Çünkü her girdiğinizde de 1 IP tüketiyorsunuz. Yani, Bylock anlık kullanılan bir program. Açtınız 1 IP, girdiniz 1 IP. Bir de örgüt için veri transferi yaptığınızı düşünün. Bu durumda daha çok IP bağlantınız olması lazım. Yani 3 IP ile ByLock kullanarak cezaevinde tutulması bir insana haksızlık yapıldığı şüphesi doğuruyor. 2015 yılından da bu sisteme dahil edilen mağdurlar olduğunu düşünüyorum. Yani bu sayı 11 bin 480 bin kişiyle sınırlı kalmayacak.

"YARGITAY'IN BYLOCK İÇTİHADI DEĞİŞMELİ"

Yargıtay, "ByLock, örgüt üyeliğinin kesin delilidir" diye bir içtihat da oluşturdu. Yeni durumda hukuken yeni bir tespit gerekmez mi?

Evet, bu büyük bir sorun. Yargıtay'ın geliştirdiği şey şuydu: 'Eğer bir ByLock kullanıcısı varsa ve karşısında da bir IP olan ByLock varsa, BTK da buna dair veriler bulup dava dosyasına koymuşsa, bunu örgüt üyeliğinin delili olarak kabul edeceksiniz." 11 bin 480 kişinin de karşı IP'si yani ByLock'çu irtibatı vardı. Ama FETÖ'cü olmadıkları kesin ortaya çıktı.

Bu durum nasıl çözülebilir?

Bir kişinin gerçek manada FETÖ için ByLock kullanıp kullanmadığını anlamak için teknik inceleme lazım. Devlet, ByLock kullanıcı listesindeki 48 bin kişinin örgüt için yaptıkları iddia edilen mesaj alma, atma şeklindeki içeriklere ulaştı. Çözümü de yapıldı. Ama bir de halen cezaevinde olduğu halde soruşturma ve dava dosyasında ByLock ile suçlanıp hiçbir içerik gönderilmeyen çok fazla insan var. Bu durumda ByLock içeriği olmadan kişiye "Sen kullanıcısın. Karşı IP numaran da var. O zaman bu seni mahkûm etmeye yeterlidir" demek büyük haksızlık. Yargıtay'ın, yeni bir içtihat oluşturması lazım. Yeni bir teknik inceleme yapıp "Tuzakla listeye dahil edilen kişileri çıkarın" diyebilir.

"ETKİN FETÖ'CÜ KADROLARI KORUMAK İÇİN YAYGINLAŞTIRILDI"

FETÖ'nün tuzak uygulamalarla sade vatandaşı ByLock kullanıcısı yapmasının nedeni ne?

2014'ün ağustos ayından sonra FETÖ, esas ByLock kullanıcısı kadrolarını korumak için bu programlar aracılığıyla birçok insanı iradeleri dışında ByLock kullanıcısı yaptı. Çoğun içinde azı gizlemişlerdi. Vahim olanı FETÖ'nün tepe yönetimi, sade vatandaş ByLock'a yönlendirilirken, programı kullanmayı bıraktılar.

Peki devlet, mağdur olan ile ByLock'u terörist amaçlar için kullananları birbirinden ayırabilir miydi?

Zordu ama 2014 yılı nisan ayında devletin elinde FETÖ'nün mahrem imamlar dosyası vardı. Bunlar asker ve polislerin grup ve sohbet amirleriydi. Bu kişiler örgüt hiyerarşisinde en alttaki kişilerdi. Onların altında olanlar, örgütün hammaddesi ve sempatizan düzeyinde olanlardı. Şu anda onların altında olanlar yargılanıyor. FETÖ'nün iç işleyişini emir, talimat verme yöntemlerini, sözde atama şekillerini, para trafiğini bilen bir yapı vardı. Bizim bu yapıyı yargılamamız lazımdı. Yapamadık.

Yeni ortaya çıkmış sıra dışı bir örgüt yöntemi olan ByLock çözülmemişken nasıl yapılabilirdi?

2014 Nisan'ın da bir FETÖ'cü, emniyete gidin bir SD kart teslim etti. Bu kartta mahrem imam dosyasında da gördüğümüz polislerin ve askerlerin fişlemeleri, özlük hakları, kim olduğu, geçmişleri ve sicillerine dair ayrıntılı, FETÖ tarafından tutulmuş bilgiler vardı. Her şey o kartın içindeydi. O kart örgütün omurgasını göstermişti. Örgüt tepede yurtdışına kaçanlar, altta il ilçe imamları, bölge kadroları ve mahrem imamları şeklinde piramit sıralanmıştı. Biz, piramidin en altındaki mahrem imamlar ile örgütsel yapılanmaya dahil olduğu başka delillerle ortaya konulmuş kişileri kriter alabilirdik.

FETÖ, tabanındaki herkese "Bylock'u reddedin. Size terörist diyecekler" dedi. Amaç kitlesel yargılama yaptırmak ve siyasal bir sonuç elde etmekti. FETÖ bu zokayı yutturduğu için algıyı da yönetiyordu. FETÖ hem tabanındaki kişileri hem de sade vatandaşları bu sisteme dahil edip korku ve acı çektirerek devlet karşıtı haline getirdi. Devlet adli kontrol uygulama yoluna gidebilirdi.

"CEZAEVİNDE GÖĞÜS KANSERİ OLDU"

Müvekkilleriniz arasında da bu tip travmalar yaşayanlar oldu mu?

Eczacı bir müvekkilim vardı. Yurdum insanı bir çocuk. Babasına ait bir telefonu kullanıyordu. Tutuklandı. ByLock, tutuklandığında hayatına girdi. O da tahliye edildi. Örneğin bir doktor kadın, eşi bir üniversitede rektör yardımcısıydı ve veteriner hekimdi. Kadıncağız hapis yattı aylarca. Tahliye edildi ama cezaevinde göğüs kanserine yakalandı. Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Muammer Elmas diyor ki: "20 gün farelere kanser mikrobu enjekte ederdik. Zorla kanser yapmak için. Eşimden sonra kanserin nedenini çözdüm." Böyle dramlar yaşandı maalesef.
 

FETÖ'nün şifreli haberleşme programı ByLock'u kullandığı iddiasıyla tutuklu yargılanan Saadet Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi avukat Mustafa Yaman, savcılığın ByLock tuzağı açıklaması sonrası güncellenen ByLock listesinde adının çıkartılması üzerine İstanbul 35. Ağır Mahkemesi tarafından tahliyesine karar verildi. Yaman, saat 16.30 sıralarında Metris Cezaevi'nden tahliye edildi.

ZATEN ADALETİ ARIYORDUK BUNDAN SONRA DAHA GAYRETLİ ARAYACAĞIM

Partililer ve yakınları tarafından cezaevi önünde karşılanan Yaman burada açıklama yaptı. Yaman, "Hepimizin arayışı adalet. Türkiye'de adaleti aramayan bir insan yok" diyen Yaman şöyle devam etti; "İlk bulanımız haber versin. İnşallah hep beraber ulaşacağız. Adalete hasreti en fazla böyle mağduriyet yaşayan hissediyor. Ben bunu yaşadım. Gerçekten büyük bir problemmiş, bunu gördük. Ben avukatım. Zaten adaleti arıyorduk ama bundan sonra daha gayretli aramaya çalışacağım. Demek ki eksik aramışız." dedi.

ÜLKEMİZ GERİYE DÖNÜP BAKTIĞINDA BUNLARI ACI İLE HATIRLAYACAK

Kendisi gibi mağdurların olduğunu belirten Yaman, "11 bin kişi olduğu söyleniyor. Bu konuda arkadaşlar çalışıyor. Büyük bir kumpasla karşı karşıyayız. Maalesef şeytani zeka ile tasarlanmış bir şey. Bu bakımdan mağdur olanlara ayrıca geçmiş olsun diyorum. Binlerce insan içeride. Onlar da inşallah çıkacaklar. Hep beraber, medya bir taraftan, hukukçular bir taraftan bir gün adaleti bulacağız. Ülkemiz geriye dönüp, baktığında bunları acı ile hatırlayacak" diye konuştu.

'TEMEL BEY BİZE MORAL VERDİ'

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun kendisini cezaevinde ziyaret ederek, moral verdiğini söyleyen Yaman, "Temel bey beni burada ziyaret etti. O gün hayatımın en güzel günlerinden biriydi. Aynı mağduriyetleri kendisinin de yaşadığını söyledi. Aradan on yıllar geçmiş. Sıra bizdeymiş demek ki. İnşallah çocuklarımıza bu mirası bırakmayız" dedi.

Mustafa Yaman ve beraberindekiler, cezaevi önünden ayrılarak Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı'na geçti. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 11 bin 480 GSM numarasının kullanıcılarının iradeleri dışında ByLock IP'lerine yönlendirildiği tespit edildiğini açıklamasının ardından tahliyeler başladı. Bilirkişi raporuyla telefonunda ByLock bulunmadığı tespit edilen Mustafa Yaman için de tahliye kararı verildi.

TAHLİYESİNE KARAR VERİLMİŞTİR

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından celse arası verilen kararda şu ifadelere yer verildi; "CMK'nın, 'Hakim veya mahkeme tutukevinde bulunan sanığın tutukluluk halinin devamının gerekip gerekmeyeceğine her oturumda veya koşullar gerektiğinde oturumlar arasında ya da birinci fıkrada görülen süre içinde de resen karar verir' şeklindeki 108. maddesinin 3. fıkrası hükümleri nazara alınarak dosya üzerinden mevcut bilgi, belge ve deliller ışığında yapılan gözden geçirme sonucunda Mustafa Yaman'ın Bylock listesinden adının listeden çıkartıldığı, dosyada yüklenen suça ilişkin başkaca bir iddia ve delil bulunmadığı görülmekle sanığın müsnet suçtan bi hakkın tahliyesine karar verilmiştir" denildi.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

SAVUNMASINDA REDDETTİ

Geçtiğimiz ay hakim karşısına çıakn Saadet Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi avukat Mustafa Yaman, buradaki ifadesinde "Bunlarla beraber kalmak istemediğim için dilekçe verdim ve tecritteyim. Gardiyanlar bile biliyor benim suçsuz olduğumu. Toplumun, devletin her kesiminden insan, 'Bizde Bylock çıkar, Mustafa Yaman'da çıkmaz' diyor. Binlerce insan bizim bu olaya uzak olduğumuzu biliyor." diye konuşmuştu.

TAHLİYE KARARI

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının dünkü kararından sonra ara karar açıklayarak Mustafa Yaman'ın tahliyesine karar verdi. Kararda şu ifadeler yer aldı:

"Sanık Mustafa Yaman'ın güncellenen ByLock listesinde adının listeden çıkartıldığı, dosyada yüklenen suça ilişkin başkaca bir iddia ve delil bulunmadığı görülmekle sanığın müsnet suçtan bi hakkın TAHLİYESİNE, başka bir suçtan tutuklu ya da hükümlü değil ise gereği için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yazılmasına, dosya üzerinden yapılan inceleme sonucu itiraz yolu açık olmak üzere oy birliği ile karar verildi."Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.