Öne Çıkanlar 2016 - 2017 İngilizce NATOdan Çıkmak Dünyanın Sonu Değil Egzersiz Dönemi Başladı siyer-i nebi yarışması temel dini bilgiler

İlk Şehid Edilen Peygamber Kimdir ve Nasıl Şehid Edildiler ?


Bulunduğu kavme ilim, irfan öğreten onlara danışmanlık yapan bir peygamberdi. Öğrettikleri karşısında ve danışmanlık yapması karşılığında hiçbir ücret almayan, ailesini dülgerlik yaparak elinin emeği ile geçindiren bir peygamberdi…

İsrailoğullarına gönderilen son peygamberdi. 70 yaşına kadar hanımının kısır olması sebebiyle çocukları olmuyordu. Yine de Allah’a isyan etmiyordu. Neslinin devamını ve görevine varis olacak hayırlı bir evlat nasip etmesi için Allah’a dua etmiştir. Duası kabul olan peygamberin, 70 yaşından sonra bir erkek çocuğu olmuştur…

Çocuğu olmadığı için hanımının kız kardeşinin kızı Meryem’in bakımını üstlenmiştir. Beyt-i Makdis’e kadınları girmesi yasaktı. Hanımının kız kardeşinin kız Meryem’e dini adamlarının karşı çıkmasına rağmen Beyt-i Makdis’te özel bir hücre yaparak orada eğitimine önem verdi. 

Hz. Meryem’in Allah’ın takdiriyle babasız Hz. İsa’yı doğurdu. Hz İsa’nın babasız dünyaya geldiğine inanmayan Yahudiler, onlara gösterilen birçok mucizeye rağmen o peygamberi suçladılar. Hz. İsa’nın ondan olduğunu iddia ederek onu öldürmek istediler. Durumun baş edilemez olacağını anlayan peygamber kaçmaya çalışmıştır. Kaçışı sırasında bir ağaç kavuğunda saklanırken yakalanan peygamber, orada başı testere ile kesilerek şehit edilmiştir.

Lanetli kavim Yahudiler…

Yahudiler kendilerine gelen bütün peygamberlere hainlik yapmıştır. Günümüzde de birçok masumun kanını hunharca akıtan, dünya huzuruna engel olan, dünyaya yeni gözlerini açmış ufak çocukları öldüren İşgalci katillerdir. Ortadoğu’yu kan gölüne çevirmekte en büyük paya sahip Siyonistler, geçmişten bugüne lanetli bir kavim olmuşlardır. Dünya ekonomisinin büyük bölümün ellerinde tutan Siyonistler, öldürdüklerini haklı çıkarmaya çalışarak dünyaya elindeki paralarla gözdağı vermekteler. Zulüm ve hainliği kendilerine misyon olarak alan Siyonistler bu uğurda dünya huzurunu bozmaya devam edecekler. 

Bilgin peygamber Hz. Zekeriyya

Süleyman aleyhisselamın soyundan gelen ve İsrailoğulları’na gönderilen son peygamberlerden biridir. Kur’an-ı Kerim’de ismi birçok ayette geçmekte ve bazı kıssaları anlatılmaktadır. Beyt-i Makdis’te oturur; peygamber, din bilgini ve danışman olarak insanları aydınlatmakta görev yapardı.

İmam-ı Müslim’in “Sahih” isimli eserinde belirtildiğine göre o Beyt-i Makdis’deki görevi karşılığında kimseden ücret istemez, dülgerlik yaparak elinin emeği ile ailesini geçinirdi. Zaten bütün peygamberlerin yaptıkları tebliğin karşılığında kavimlerinden bir ücret talep etmemiş, “Bizim mükâfatımız âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir” demişlerdir.

Hazreti Zekeriyya’nın 70 yaşına kadar çocuğu olmadı

Hazreti Zekeriyya’nın 70 yaşına kadar çocuğu olmadığı, daha sonra yüce Allah’a niyaz ederek kendisinin görevine varis olacak hayırlı ve Salih bir evlat istediği Kur’an ayetleriyle sabittir. Meryem Suresi’nin ilk ayetlerinde Hazreti Zekeriyya’nın bu duası ve kendisinin Yahya isimli bir oğulla müjdelendiği anlatılmaktadır. Zekeriya aleyhisselam bu niyazı sırasında “Rabbim! Sana duamda (bir istekte bulunduğumda) hiç ret olunmadım” diyerek Allah’ın kendisine olan büyük lütuf ve ihsanlarını anmıştır. Nitekim bu sefer de duası kabul olunmuş, şaçları ağırmış yaşlı bir insan olduğu ve üstelik hanımı da kısır bir kadın olduğu halde Hazreti Yahya ile müjdelenmiştir.

Hz. Meryem’in bakımını üstlenmiştir

Hazreti Zekeriyya’nın hem küçük yaşta kendisine ilim ve hikmet bağışlanan sevgili oğlu Yahya aleyhisselamın, hem de hanımının kız kardeşi olan Hanne’nin kızı Meryem’in yetişmesinde büyük emeği geçmiştir. Hazreti Meryem’in bakım ve terbiyesini üstlenmiş, onun için Beyt-i Makdis içinde bir hücre yaptırıp orada dua ve niyaz içinde, tertemiz bir hayat sürmesini sağlamıştır. 

Testereyle kafasını kesip, şehit edildi

Sonunda kavmi olan nankör ve hain Yahudiler; Hazreti Meryem’in babasız olarak Hazreti İsa aleyhisselamı doğurması üzerine Zekeriya alyehisselama ağır iftiralar atmaya başlamışlar, gözleriyle gördükleri mucizelere rağmen onu öldürmeye kalkışmışlardır. Tehlikenin büyüdüğünü fark eden Zekeriya aleyhisselam bulunduğu yerden kaçmaya çalışmışsa da, gizlendiği ağacın içinde yakalanarak, bir testere ile başı hizasından kesilip hunharca şehid edilmiştir.

Kur’an ayetlerine ve hadis-i şeriflere göre Yahudiler, kendilernine gönderilen pek çok peygamberi şehid ettikleri gibi, vefatı sırasında hayli yaşlı olduğu bilinen Zekeriya aleyhisselamı da böylece şehit etmiş, büyük zulümlerden birine daha imza atmışlardır. 

Hz. Adem (as)’den itibaren yüz yürmi dört bin peygamberin geldiği kabul edilmektedir.

Bunlardan  hangisinin şehit veya ilk şehit olup olmadığını tespit etmek zordur.

Fakat Kur’an’da kesin peygamber olarak geçenlerin sayısı 25tir.

Bildiğimiz kadarıyla bunlardan ilk şehit olan Hz. Eşiya (as)'dır.

Daha sonra Zekeriya (as)’ın oğlu Hz. Yahya (as)’dır. Ardından da babası şehit edilmiştir.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.