Öne Çıkanlar 2016 - 2017 THY Basketbol Avrupa Ligi ( Euroleague) ! 30.hafta Maç Sonuçları BİMde Bu Hafta ! 26 Ocak 2018 Cuma ve Salı Fırsat Ürünleri Katalogu SİYERİ NEBİ Mevlüt Doğan Pegasus Uçağının Dehşet Görüntüsü

16 Milyon TL Maliyetle Restore Edilen Sveti Stefan Kilisesi Törenle Açıldı

AÇILIŞA BULGARİSTAN BAŞBAKANI DA KATILDI
Sveti Stefan Kilisesi’nin açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Bulgaristan Başbakanı BoykoBorisov ve Bulgar heyetinin katılımıyla gerçekleşti. Kilisenin açılışında konuşan Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Demir Kilise’nin açılışı için bir araya gelindiğini belirterek, bu vesileyle Türkiye’de bulunan Borisov ve heyetine teşekkür etti.

İstanbul İl Özel İdaresinin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bütçesinin büyük bir bölümünü karşıladığı ve 15 milyon liranın üzerinde bir maliyetle restore edilen Sveti Stefan Kilisesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştirilen törenle açıldı. Kilise açılışına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Bulgaristan Başbakanı BoykoBorisov ve Bulgar heyetinin katılımıyla gerçekleşti. Cemaati olmayan Sveti Stefan Kilisesi’nin açılışında konuşan Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Demir Kilise’nin açılışı için bir araya gelindiğini belirterek, bu vesileyle Türkiye’de bulunan Bulgaristan Başbakanı BoykoBorisov ve heyetine teşekkür etti. Bulgaristan’ın bu dönem farklı bir konumunun da olduğunu, Avrupa Birliği Dönem Başkanlığının Bulgaristan’da olduğunu anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti: “Böyle bir dönemde bu açılışın yapılıyor olmasını uluslararası topluma verilmiş çok önemli bir mesaj olarak değerlendiriyorum. İstanbul buradaki özellikle şu fotoğrafla, farklı din ve kültürlerin bir arada barış içinde yaşadığı şehir olma vasfını bir kez daha tüm dünyaya özellikle göstermiştir.”

“15 MİLYONUN ÜZERİNDE MALİYETLE TAMAMLANDI”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul İl Özel İdaresinin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla, Bulgar dostlarımızla da işbirliği içerisinde gerçekleştirildi. Gerçekten zor ve ayrıntılı bir çalışmayla sonuçlandırılan ve 15 milyon liranın üzerinde bir maliyetle tamamlanan restorasyon işlerini üstlenen ekip hassasiyetle, titizlikle bu duruma getirdi ve ben kendilerini de ayrıca kutluyorum” ifadelerini kullandı.

“14 ibadethane onarımdan geçirilmiştir; Demir Kilise, bu işin finalidir”

Erdoğan, şunları kaydetti: “Tarihin belirli bir döneminde yaşanmış acı hatıralar, bizlerin çok daha uzun ve çok daha köklü olan birlikte yaşama tecrübemizi gölgelememelidir. Onun için biz de şu var; kesrette vahdet anlayışı var. Bu bizim aslında tüm inançlara, düşünceye, vesaire yaklaşımımızı gösterir. Yani çoklukla birlik. Biz işte bu anlayışla ülkemizin her köşesinde diğer dinlere mensup vatandaşlarımızın ibadethanelerini ayağa kaldırmaya, bunlara yönelik çalışmalar yürüttük, yürütüyoruz. Son dönemde, ülkemizde Edirne’deki Büyük Sinagog, Gökçeada’daki Aya Nikola Kilisesi, İskenderun’daki Süryani Katolik Kilisesi, Diyarbakır’daki Sur Ermeni Protestan Kilisesi, Gaziantep’teki Nizip Fevkani Kilisesi, Cunda’daki Taksiyarhis Kilisesi, Edirnekapı’daki Aya Yorgi Kilisesi’nin de aralarında bulunduğu 14 ibadethane onarımdan geçirilmiştir. Demir Kilise, bu işin finalidir, son örneğidir. Havra, şapel, kilise gibi dini mekanların onarımlarını önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. İstanbul, Demir Kilise’deki ibadet özgürlüğü ile Filibe Muradiye Camisi’ndeki ibadet özgürlüğünü birbirinden ayırmıyoruz.”

Başbakan Binali Yıldırım:
167 CEMAAT VAKFINA AİT BİN 29 ESER VARLIK, CEMAAT VAKIFLARINA AKTARILMIŞ

Demir kilise açılışında konuşan Başbakan Binali Yıldırım ise, “Bu eser, İstanbul’un yüzyıllardır bütün inançları bir arada tutan karakteri temsil etmektedir. Cumhurbaşkanı başbakanlığı döneminde çıkardığımız kanunla cemaat vakıflarının mallarının iade edilmesine karar vermiştir. Bu şekilde 167 cemaat vakfına ait bin 29 eser varlık, cemaat vakıflarına aktarılmış ve geçmişten beri gelen bu önemli sorun da ortadan kaldırılmıştı. Bu kapsamda Şişli Kaptanpaşa Mahallesi 60 dönümlük önemli bir taşınmaz Bulgar vakfına teslim edilmiştir” dedi.

BU ESERİN İHYA EDİLMESİ BİZZAT SAYIN CUMHURBAŞKANININ GÖSTERDİĞİ İRADEYLE OLMUŞTUR

İstanbul’un bir dünya şehri olduğunu söyleyen Yıldırım, “Bu eserin ihya edilerek bugün tekrar ibadete açılmasında bizzat Sayın Cumhurbaşkanım gösterdiğiniz iradeyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla çalışmalar tamamlanmış bu hale gelmiştir. 15 yıllık hükümetlerimiz döneminde tarihi değerlerimize verdiğiniz önem sayesinde 5 bine yakın vakıf eseri tekrar ihya edilmiş gelecek kuşaklara taşınması sağlanmıştır. İstanbul bir dünya şehridir. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin gelişmesinde Türk asıllı Bulgar vatandaşlarımızın oynadığı rol, Bulgar asıllı Türk vatandaşlarının oynadığı rol çok önemli. Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği hedefinin de Bulgaristan’ın Avrupa Birliği dönem Başkanlığında üstlendiği bu sürede ilave işbirliği imkanları ortaya çıkacağını ve ivme kazanacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı

“TÜRKİYE İLE AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ İÇİN ÇABA HARCAMAMIZ LAZIM”

Bulgaristan Başbakanı Borisov da, “Türkiye, büyük bir devlettir ve Avrupa’nın en büyük komşusudur. Bizler elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Macron’la yaptığı görüşmeyi büyük bir ilgiyle izledik, Dışişleri Bakanı’nın temaslarını izliyoruz. 2018 yılında Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinin normalleştirilmesi, iyileştirilmesi için çaba harcamamız lazım. Bir kaç yıl önce Strazburg’da bulunduğumda zaten iyi ilişkiler olduğunu görmüştük. İş ilişkileri, ticaret ve güvenlik ilişkileri yeni bir iyileşme sürecine girmek durumundadır. Ülkelerin büyük küçük olması önemli değil, hepimizin bir katkısı olabilecektir. Biz, olabildiğince katkı sağlayacağız. İnanıyorum ki bu, en doğru yoldur” dedi.
“İHYA”DA 14’ÜNCÜ ADIM

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından aralarında Edirne’deki Büyük Sinagog, Gökçeada Aya Nikola Kilisesi, İskenderun Süryani Katolik Kilisesi, Sur Ermeni Protestan Kilisesi, Gaziantep Nizip Fevkani Kilisesi, Cunda Taksiyarhis Kilisesi, Edirnekapı Aya Yorgi Kilisesi’nin de bulunduğu 14 yapı restore edildi. Hukuki düzenlemeler ile 2003 ile 2014 yılları arasında bin 29 taşınmaz malın cemaat vakıfları adına tesciline; 21 taşınmaz malın da cemaat vakıflarına bedelinin ödenmesine karar verildi.
Demir Kilise’nin açılış töreninde konuşan Cumhur-başkanı Erdoğan, “Demir Kilise, bu işin finalidir, son örneğidir. Havra, şapel, kilise gibi dini mekânların onarımlarını önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz” dedi.Soru: İslam Hukukuna Göre Bir İslam Ülkesinde Kilise ve Havraların İnşası ve Bunu Bina Edenlerin Veya İnşasına Sebep Olanların Hükmü Nedir?
Cevap: Bu hususla ilgili her dört mezhebin fıkhi kaynaklarından anlaşılan şudur ki; İslam ülkesinin hiçbir yerinde İslam hukukuna göre yeniden kilise ve havra ihdas edilmesi hiçbir surette caiz değildir. Buna sebep olanların ve bu gibi yerlerde işçi olarak çalışanların mürted olma tehlikesiyle karşı karşıya olacakları açıkça belirtilmektedir.
Konu ile ilgili mezheplerin görüşünü belirten bazı kaynaklardaki ifadeler şöyledir:
1 – Mısır’da Şeyh ül-İslam Muhammed Halil Efendi tarafından kaleme alınan ve vefatından sonra 1284 yılında tab edilen ve günümüze kadar sağlam bir kaynak olarak bilinen iki ciltlik “El Feteva yül-Halili” adlı eserinde özetle şu ifadelere yer verilmiştir:
Bu Kuruda sağlam dayanak olan ehl-i sünnet imamı İmam-ı Eş’ari, kiliseleri bina eden kimselerin açıkça kâfir ve mürted olacaklarını beyan etmektedir. Bina edenlerden maksat, bu hususta emir veren yardımcı olan ve buna razı olanların tamamıdır. Yani hepside bu kayda girmektedir diye kaydetmektedir. Konu ile ilgili olarak uzun uzadıya açıklama yaptıktan sonra İslam Diyarı’nda kilise yapmanın en büyük günah ve tehlike olduğunu söylemektedir. Bunu yapanların hangi yüzle Resulullah’ın (s.a.v.) huzuruna çıkacaklarını düşünmeleri gerekir, demektedir. 
2- Hanefi Fıkhı’nın meşhur kitabı olan İbn-i Abidin’de kısa olarak şu görüşlere yer verilmiştir: 
İmam-ı Sibki ve Hayr ül-Ramali’den naklen kilisenin inşasının caiz olmadığı, bunun İslam-ı ve Müslümanları hafife almak ve Müslümanların onur ve şevketlerini kırmak, küfre ve küfür ehline yardımcı olmak anlamına geldiğini belirttikten sonra Şirinbilali’den yaptığı bir alıntı ile de sultanın yani devlet başkanının buna müsaade etmesinin ve Müslüman bir işçinin bu gibi yerlerde çalışmasının helal olmadığını, buna razı olmanın küfre razı olmak manasına geleceğinden küfre razı olmak ise küfür dedikten sonra, İslam Diyarı’nda kiliselerin inşasının yasak olduğuna dair her dört mezheb imamlarının ittifak halinde olduğunu kaydetmektedir.
3- Şafii kaynaklarından Minhac’ın şerh-i olan Cemel şu cümleye yer vermektedir: 
İmam-ı Süpki’nin fetvasına binaen hiçbir hâkim için kiliselerin bina edilmesine dair izin vermesi caiz olmadığı gibi, hiçbir Müslümanın da buna yardımcı olması caiz değildir. Dolayısıyla Müslüman olan hiçbir işçinin amele olarak bu işte çalışması caiz değildir. Bu işte çalışması haramdır. Ayrıca yine Şafii kaynaklarından Muğn il-Muhtac’ta şu ibare geçmektedir: Hz. Ömer ve İbn-i Abbas’tan (r.anhüm) rivayet olunduğuna göre; Hz. Ömer kendi döneminde Şam Hıristiyanlarına kilise yapmama şartını koşmuş ve bu şarta hiçbir sahabe muhalefet etmemiş ve karşı çıkmamıştır.
4- Yine Hanefi kaynaklarından Cevhere’nin 2. Cildinin 352. Sayfasında, Şafii kaynaklarından Nihaye er-Remeli’nin 8. Cildinin 93. Sayfasında, İbn-i Hacer, Cihad Babında, Hanbelî Mezhebinde meşhur İbn-i Kuddame, El-Muğni’nin 10. Cildinin 600. Sayfasında ve onlarca İslam kaynağında yapılan araştırma neticesinde şu sonucu varıldı ki; sahabe döneminden günümüze gelinceye dek hiçbir müctehid İslam Diyarı’nda kilise ve havraların yapılabileceğine dair zayıf ta olsa hiçbir fetva vermemişlerdir. Bunları yapanların ve sebep olanların büyük bir vebal altına gireceklerini ve Kıyamet Günü’de Hz. Resulullah’ın (s.a.v.) yüzüne bakamayacaklarını açıkça beyan etmişlerdir.457. Mesele: Bir kilise, fethedildiği vakitte müslümanların mülkü olunca, daha sonra hıristiyanlar satın alıp geri kilise yapmaya kadir olurlarmı?

El- Cevap: Olmazlar, mümkün değildir.

458. Mesele: Zimminin biri, İstanbul sınırları dahilinde, müslümanın birinden satınaldığı metruk kilise mülkünü, yeniden kilise yapıp vakfiyye yazdırsa, bu kiliseyi hıristiyanların ibadeti için vakfettiğini yazdırsa, vakfın lazım geldiğine hükmedlise, bazı hakimler de bunu imza etseler, bu vakıf geçerli olurmu?

El Cevap: Vakıfnamesi batıldır. Müslümanların şehirlerinde kilise bina etmek, meşru’ olmayıp, eski metruk olan mülk edinilen kiliseyi, yeniden kilise yapmak dahi meşru’ değildir, bu husus fetva kitablarımızda zikredilmişken, vakfedilmesi bunu bilmemeğe binaen yazılmış ve imza edilmiştir.

460. Mesele: Müslümanlar ve gayrı müslimlerin karışık yaşadığı bir beldede, gayrı müslimlerin yaptığı kiliseyi şeriat hakimi yıktırmaya kadir olurmu?

El Cevap: Mescit var ise, kadir olur.

461. Mesele: Cuma namazı kılınıp Kur’anı Azim okunan mektebi-medresesi-kur’an kursu olan kasabada, gayrı müslimler yeni bir kilise yapsa, sökülmesi-yıkılması lazım olur mu?El Cevap: Lazım olur.

464. Mesele: Keferenin kilisesini tamiri için yardım eden –çalışan- müslümanlara ne lazım olur?

El Cevap: Eskiden beri olduğu sabit ise bir şey lazım gelmez, ama yeni ise şiddetli sopa cezası vurulur.

466. Mesele: Bir kasabadaki kilisenin avlusu küçük iken, kefereler bir miktar yer alıp genişletmeye kadir olurlarmı?

El Cevap: Şimdiye kadar iktifa etmişler, bundan sonra da iktifa ederler.

468. Mesele: Müslümanların şehrinde kefere mahallesi, kilisesi ile birlikte yansa, gayrı müslimler kiliseyi eski usulüne muhalif olarak taş-ker***-beton ile bina etse, islam müfettişi kilisenin yıkılıp eski toprak haliyle bina edilmesine dair bilgiyi Ahmet isimli görevli ile gönderse, Ahmet bu yazıyı saklayıp ordaki hakime göstermese ve şehirdeki yetkililer de kilisenin yıkılmasına gayret göstermeseler, Ahmet ve diğer görevliler hakkında şer’an ne lazım gelir?

El Cevap: Ahmed’e şiddetli sopa ve hapis cezası verilir, diğer görevliler görevden azledilir. Kilise yıkılır ve eski halinde yaptırılır.Bu ve benzeri fetvalar, Ebussuud Efendi’nin Fetvaları isimli eserin 106. - 107. sahifelerinde zikredilmektedir.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.